Évről évre egyre több gyerek és felnőtt küszködik az allergiás panaszok valamilyen formájával. A pollenallergiások ezrei számára a tavaszi virágzás beköszönte nem feltétlen örömteli esemén. Hírlevelünk első felében számukra kínálunk ötleteket panaszaik csökkentéséhez.
Az allergia egyik megjelenési formája a szénanátha. Jellemzően tüsszögéssel, vizes orrfolyással, orrdugulással, orrviszketéssel jár, amit könnyezés, szemviszketés, a torok vagy akár a fül viszketése kísérhet. Ezen kellemetlen tünetek megjelenhetnek időszakosan, vagy jelen lehetnek akár folyamatosan is. Az időszakos panaszokat leginkább különböző pollenek okozzák. Tél végén, kora tavasszal egyes virágzó fák (nyír, mogyoró, éger, fűz), a mostani, tavasz végi, nyár eleji időszakban a pázsitfűfélék, a nyári hónapokban az útifű, a libatop, a nyár második felében és ősz elején pedig a parlagfű és a fekete üröm pollenje válthat ki tüneteket az arra érzékenyeknél. Folyamatosan fennálló panaszokat okozhat a házipor vagy a háziállatok szőre is.
A tünetek csökkentése összetett feladat. Alapvető fontosságú, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsük az allergének jelenlétét a közvetlen környezetünkben! Ne a szabadban szárítsuk a ruhát és az ágyneműt, naponta többször mossunk kezet és arcot, öblítsük át vízzel az orr belsejét is, és lehetőleg naponta mossuk meg vagy öblítsük le a hajunkat is! Fontos tudni azt is, hogy az időszakosan jelen lévő pollenek és egyes élelmiszerek között ún. keresztreakció lehet, vagyis bizonyos élelmiszerek fogyasztása az allergiás panaszainkat erősítheti. A fűfélékre való érzékenység esetén ilyen lehet a bab, a zöldborsó és a lencse, a parlagfű esetén a sárgadinnye és a görögdinnye (!), a cukkini, az uborka és a banán, a fekete ürömre allergiásoknak pedig többek között a sárgarépát, petrezselymet, zellert és a dinnyéket érdemes kerülniük a panaszos időszakban.
Sokat segíthet a homeopátia is. Mivel az allergia krónikus betegség, tartós eredményt, valódi gyógyulást csak személyre szabott, ún. "alkati" kezeléssel érhetünk el. Ehhez kérjük homeopata szakember segítségét!
Heves, akut panaszok esetén viszont jó szolgálatot tehetnek az ún. tüneti vagy akut szerek is, melyeket a homeopátiás hasonlósági szabály értelmében az aktuálisan fennálló tüneteink jellegzetességei alapján választhatunk ki. Mindig törekedjünk arra, hogy kiválasszuk a panaszainkra összességében legjobban hasonlító szert!
Ezeket a szereket általában közepes potenciában (C9, C12, C15, D12) adjuk, a tünetek erősségétől, intenzitásától függő gyakorisággal. Kezdhetjük az adagolást napi 2-3x5 golyó elszopogatásával, majd a panaszaink javulásával párhuzamosan csökkentsük a bevétel gyakoriságát!
Bármilyen jellegű allergiás tünet csökkentésére alkalmas a Histaminum nevű szer. Közepes potenciában (C9, C12, C15, D12), a tünetek erősségétől függően napi 1-3 alkalommal használjuk. A tünetek csökkenésével párhuzamosan ritkítani kell az adagolását!
Ha nem csak a panaszaink megjelenésekor kapunk észbe, lehetőségünk van arra is, hogy homeopátiás szerek segítségével csökkentsük szervezetünk érzékenységét az allergiát okozó tényezővel szemben (ún. deszenzibilizálás). Ilyenkor az adott anyagból készült homeopátiás készítményt kell elkezdeni szedni C15-C30-as potenciában, a tünetek várható megjelenési ideje előtt 3-4 héttel, hetente 1-2 alkalommal. A szerek lehetnek például: Pollens (többféle virágpor keveréke), Ambrosia (parlagfű), Artemisia (üröm), Hausstaubmilbe (házipor).
A már kialakult panaszok kezelésére mindezeken kívül többféle komplex homeopátiás szer is rendelkezésünkre áll. A Coryzalia tabletta allergiás eredetű és vírusok okozta nátha esetén egyaránt alkalmas a tünetek hatékony csökkentésére. A Luffeel tabletta és orrspray kifejezetten allergiás panaszok kezelésére szolgál. A tabletta elsősorban megelőzésére használható, az orrspray pedig a már kialakult tünetek visszaszorítására alkalmas. Az Oculoheel szemcsepp a szemtüneteken tud sokat segíteni.