A homeopátiás gyógyszerek alapanyagai nagyrészt növények (pl. Arnica montana - árnika, Atropa belladonna - nadragulya), de ásványi (Natrium chloratum - konyhasó, Phosphorus - foszfor) és állati eredetűek is vannak (Apis - házi méh, Sepia - tintahal).
Elkészítésük különleges eljárással történik. A kiindulási oldatot lépésenként hígítják és dinamizálják, ütverázzák. Ezt az eljárást potenciálásnak nevezzük. A folyamat során a kiindulási anyag mennyisége a sorozatos hígítások miatt egyre inkább csökken, de a dinamizálásnak, azaz az energiaközlésnek köszönhetően a szerünk erőssége, gyógyereje egyre inkább nő.
A monokomponensű szerek nevében a betű-szám kombináció (pl. D12 vagy C30) a hígítás lépésenkénti mértékére utal, valamint arra, hogy hány hígítási és dinamizálási lépésen ment keresztül a kiindulási oldat. Például a D12 potencia azt jelenti, hogy 1:10 arányban hígítottak minden egyes lépésben, összesen 12-szer. (A betűk jelentése: D - decimális potencia, 1:10 arányú hígítás lépésenként, C - centezimális potencia, 1:100 arányú hígítás lépésenként, LM - 50.000-szeres hígítású potencia.)